Dostluk Kısa Film Festivali’nde Kazananlar Belli Oldu

Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali üç günlük bir yolculuğun ardından sona erdi.

Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali kapanış töreninde Festival Başkanı Faysal Soysal katılımcılara teşekkür ederek festivalin önemine dikkat çeken bir konuşma gerçekleştirdi.

Çalışmaların çok fazla ülkeden ilgi gördüğünü ve Türkiye’nin son yıllarda insanı yardım ile dostluk konusunda bir öncü olduğunun altını çizen Soysal, sözlerine şöyle devam etti: ‘80 ülkeden 800’ün üzerinde başvuru aldık. Sanıyorum başka bir ülkede böyle bir festival bu kadar ilgi görmezdi. Çünkü Türkiye’nin özellikle son yıllarda insani yardım, paylaşma ve dostluk konusunda dünyaya örnek, öncü olduğu ortadadır.”

Ardından Yaşam Boyu Dostluk Ödülleri takdim edildi. Fethi Gemuhluoğlu’nun “dostluk” felsefesinden yola çıkarak düzenlenen festivalde, “Yaşam Boyu Dostluk Ödülleri” sinema ve tiyatro sanatçısı Süleyman Turan, yapımcı ve yönetmen Biket İlhan ile yönetmen Reis Çelik’e takdim edildi.

Festivalin “Kısa Metraj Film Yarışması” kategorisinde birincilik ödülüne İran’dan “The Sea Swells” filmiyle Amir Gholami, ikinciliğe Kazakistan’dan “The Last Teacher” filmiyle Alan Rakhmetaliyev, üçünlüğe ise İran’dan “Hedieh” filmiyle Sahar Sotoodeh değer görüldü.

Mansiyon ödüllerinde de birincilik Fransa’dan “Arthur Rambo” kısa filmiyle yönetmen Guillaume Levil’e, ikincilik ise Türkiye’den “Naftalin” filmiyle Furkan Daşbilek’e verildi.

Törende “Fethi Gemuhluoğlu Özel Ödülü”nü de Türkiye’den “Gümüş” filmiyle Deniz Telek aldı.


Bu yazı en son 2024-03-29 08:19 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir