Altın Portakal Film Festivali bu yıl açık havada yapılacak

Türkiye’nin en uzun soluklu festivali olan ve bu yıl 57’ncisi gerçekleştirilecek Altın Portakal Film Festivali, 3-10 Ekim tarihlerinde açık havada yapılacak

Bu yıl 57’ncisi yapılacak Altın Portakal Film Festivali, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 3-10 Ekim arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Festival Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, bu yıl koronavirüs önlemleri kapsamında film gösterimlerinin açık havada yapılacağını açıkladı. Film ekipleri ve jürilerin Antalya’ya davet edileceğini aktaran Boyacıoğlu, jürilerin filmleri seyircisiz izleyeceğini, film ekiplerinin ise açık hava gösterimleri öncesinde halkı selamlayacağını, ertesi gün de basın toplantılarının yapılacağını duyurdu.

KÜLTÜR PARK’TA YAPILACAK

Boyacıoğlu, koronavirüs nedeniyle dünyanın birçok ülkesinde kültürel etkinliklerin iptal edildiğini hatırlatarak, ülkemizde İstanbul ve Ankara film festivallerinin ertelendiğini belirtti. Boyacıoğlu, “Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni diğer festivallerden farklı kılan çok önemli bir özelliği, festivalin kendi mekânlarına sahip olması. Kültürpark’ın içinde açık hava sinemasına dönüştürülebilecek uygun alanlar mevcut” diye konuştu.

SOSYAL MESAFE KURALI

Boyacıoğlu, festivalde bu yıla özgü değişikliklerin yapıldığını aktardı. Festivalin en önemli ve en çok ilgi çeken bölümleri olan ulusal yarışmaların yanı sıra, uluslararası uzun metraj yarışması da gerçekleştirileceğini anlatan Boyacıoğlu, “Gösterimler sosyal mesafe gözetilerek ve salgın ile ilgili önlemler göz önüne alınarak açık hava sinemalarında yapılacak. Jüriler filmleri izleyicisiz olarak Aspendos ve Perge salonlarında seyredecek. Hem açık hava sinemalarını kullanarak, hem de internet olanaklarından yararlanılacak” dedi.

KAVRAMLAR YOK OLUYOR

SALGIN nedeniyle bu yıl Cannes Film Festivali’nin yapılamadığını hatırlatan Ahmet Boyacıoğlu, “Festival yönetimi 56 filmlik bir liste açıkladı ve bu filmlere ‘Cannes etiketi’ yapıştırarak tüm dünyaya ‘Eğer festivali yapabilseydik, bu filmleri gösterecektik’ mesajını verdi. Tesadüfe bakın ki bu filmlerden 20’si Fransa yapımıydı. Dünyada artık ‘Uluslararası Festival’ kavramı yok oluyor. Her festival kendi ülkesinin filmlerini ön plana çıkarmaya çalışıyor ve doğrusu da budur” ifadelerini kullandı.

Festivalle ilgili daha fazla bilgi için festival etkinlik sayfasına göz atmanızı öneririz.

Antalya Film Festivali

Bu yazı en son 2020-10-08 01:44 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir