27’nci İzmir Avrupa Caz Festival programı netleşti

İZMİR– İKSEV  tarafından düzenlenen 27’nci İzmir Avrupa Caz Festivali kapsamında bu yıl konser, atölye ve film gösterimiyle kent caz müziğe doyacak.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) tarafından düzenlenen 27’nci İzmir Avrupa Caz Festivali 3 Mart’ta başlayacak.

Festival, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) yapılacak bir sergi ve Hüsnü Şenlendirici konseriyle devam edecek. Çocukların bilgilerini geliştirmek amacıyla 17’nci yüz yılda başlayan süreçten ilham alarak kurulan Grand Tour Trio sahne alacak.

Grand Tour Trio’nun  “oda müziği” odaklı çalışmaları, 6 Mart 2020 Cuma günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salonda Festival izleyicisi ile buluşacak.

Fransız grup Fleur Bleue Quartet, yeni repertuarıyla 10 Mart 2020 Salı saat 20.00 de AASSM Küçük Salon ve 11 Mart 2020 Çarşamba saat 20.00’de İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde sahne alacak. Viyana merkezli bir post-caz grubu olan Sketchbook Quartet ise 12 Mart 2020 Perşembe günü AASSM Küçük Salon’da sahneye çıkacak.

EVGENY RİNG YENİ ALBÜMÜYLE SAHNEDE

Eva Klesse Quartett, 14 Mart 2020 Cumartesi günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salonda konser verecek. İkinci albümleri Obenland’in ardından Avrupa caz sahnesindeki yerini sağlamlaştıran grup aldıkları mükemmel değerlendirmeleri takiben, pek çok festivalde ve uluslararası konser turlarında yetkinliğini kanıtladı.

DUTKİEWİCZ’DEN FESTİVALE ÖZEL REPERTUAR 

Polanya’nın en etkin caz müzisyenlerinden biri olarak nitelendirilen piyanist ve besteci Arthur Dutkiewicz, özel bir repertuarla festivale konuk olacak. Dutkiewicz, 16 Mart 2020 Pazartesi günü saat 20.00 de AASSM Küçük Salon’da vereceği konserle İzmirlilerle buluşacak. Bestelerinde modern caz doğaçlamasını Polonya halk müziği unsurlarıyla birleştiren Dutkiewicz dünya çapında üne sahip.

CROSSWİD PROJECT İLE FARKLI BİR CAZ DENEYİMİ

Davul ve perküsyon ustası efsanevi Okay Temiz, müzik ve yaşam deneyimini, 18 Mart 2020 Çarşamba günü saat 20.00’de AASSM’de Fransa, Fas, Cezayir ve İsviçre’den dört yetenekli müzisyenle paylaşacak. Abdel Aziz El Achahb, Shems Bendali, Patrick Perrier, François Lindemann ve Okay Temiz’den, oluşan Crosswind Project, dinleyicilerine farklı bir caz deneyimi yaşatacak.

CAZ ATÖLYELERİ

Festivalde tamamı ücretsiz yan etkinlikler de yer alırken, 2 – 19 Mart 2020 tarihleri arasında gazetecilik öğrencilerine yönelik, caz yazarlığını konu alan “Write Stuff” düzenleyecek. Atölyeyi, Türkiye’de bu işin en iyilerinden Ümit Tuncağ ve gazeteci Sirel Ekşi yürütecek. Atölyenin katılım formuna www.iksev.org sitesinden ulaşmak mümkün.

Festivalde gençlere yönelik caz atölyeleri devam edecek. 7 Mart 2020 Cumartesi günü saat 14.00’de Grand Tour Trio, atölye çalışması yapacak. Aynı akşam saat 20.00’de AASSM Küçük Salon’da atölyeye katılan gençler Grand Tour Trio ile Jam Session yapacak. 11 – 14 Mart 2020 tarihleri arasında ise fotoğrafçı Bruno Maul, fotoğraf öğrencilerine yönelik, ileri Fotoğrafçılık Tekniklerini içeren bir atölye çalışması yapacak. Şair Nihat Özdal 14 Mart saat 14.00’de Edebiyat ve Caz konulu atölye çalışmasının yönetecek. Caz atölyeleri 15 Mart 2020 Pazar günü saat 12.00’de Eva Klesse Quartet Caz Atölyesi ile devam edecek. Polonyalı caz piyanisti ve besteci Arthur Dutkiewicz’in caz atölyesi ise 17 Mart’ta gerçekleşecek.

FİLM GÖSTERİMİ

Festival’in geleneksel caz filmi gösterimi 13 Mart 2020 Cuma günü 19.00’da İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde yapılacak. Francis Ford Coppola’nın yönettiği 1984 yapımı “The cotton club” izleyiciyle buluşacak.


Bu yazı en son 2024-03-29 08:35 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir