18’inci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali başlıyor

18’nci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 2 Mayıs’ta Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Festivalde toplam 83 film izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl 18’ncisi düzenlenecek Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2 Mayıs’ta İstanbul’da yapılacak açılış töreniyle sinemaseverlerle buluşacak. Bir hafta sürecek festivalin bu yılki seçkisinde emek, toplumsal cinsiyet, kent/çevre, insan hakları, göç ve mültecilik temalı toplam 83 film gösterilecek.

Festivalin açılış töreni Şişli Belediyesi’ne ait Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde yapılacak. Sunuculuğunu oyuncu Bülent Emrah Parlak üstleneceği gecede, müzik grubu Seyyah sahne alacak.

58’i yerli, 25’i yabancı filmlerden oluşan seçkide Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 19 ülkeden, 21 uzun metrajlı, 62 kısa ve orta metrajlı kurmaca, belgesel ve animasyon film yer alıyor.

İçlerinde “Bir Kar Tanesinin Ömrü”, “Lacivert Gece”, “Yaban”, “Aga”, “Zero Fucks Given” gibi uzun metraj kurmaca filmlerinin yanında, “Yaramaz Çocuklar”, “Aşk Mark ve Ölüm”, “Her Şey Dahil”, “Fatma’dan 40 yıl Sonra”, “İşçilerin Haziranı”, “The Other Half” gibi uzun metrajlı belgeseller de bulunuyor.

Festivalin bu yılki açılış filmi Cem Kaya’nın yönettiği ‘Aşk, Mark ve Ölüm’ belgeseli oldu. Film, Almanya’ya misafir işçi (Gastarbeiter) anlaşmasıyla göç eden Türkiyeli işçilerin ve sonraki kuşakların yaşamını ‘gurbetçi müziği’ teması etrafında çok sayıda arşiv görüntüsünü kullanarak anlatıyor.

Festivalle ilgili daha fazla bilgi için festival etkinlik sayfasına göz atmanızı öneririz.

İşçi Filmleri Festivali

Bu yazı en son 2024-03-29 06:48 tarihinde güncellenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir