Yükleniyor Festivaller

Van Gölü Balığı Festivali

1 Eylül @ 12:00 - 8 Eylül @ 21:00 Van Ücretsiz
681615
DD
gün
HH
saat
MM
dakika
SS
saniye

Van Gölü Balığı Festivali her yıl Eylül ayında düzenlenmektedir.


Festival tarihi henüz kesinleşmemiştir. Belirtilen tarih geçen yılın festivaline aittir. Resmi festival tarihi açıklandığında FestTR'den ulaşabilirsiniz.

AÇIKLAMA

VAN’da, ‘9’uncu Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı’ kapsamında düzenlenen ‘4’üncü Van Gölü Balığı Festivali’nde, vatandaşlara inci kefali ve ayran aşı çorbası ikram edildi. Balık ve çorba almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruk oluşturdu.

Tuşba’daki Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki alanda düzenlenen ‘9’uncu Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı’ kapsamında, ‘4’üncü Van Gölü Balığı Festivali’ yapıldı. Fuar alanı önünde kurulan büyük mangallar üzerinden pişirilen Van balığı vatandaşlara ikram edildi. Uzun kuyrukların oluştuğu festival alanında, vatandaşlar balık yiyebilmek için sıraya girdi. Festival kapsamında yaklaşık 3 bin 500 kişiye, yarım ton Van balığı ikram edildi. Vatandaşlar bu tür festivallerin inci kefali tanıtımına büyük katkı sağladığını belirtirken, etkinliklerin sürekli olması gerektiğini söyledi.

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel, dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan Van balığına dikkat çekmek için böyle etkinlikler yaptıklarını söyledi. Bu yılki festivale ilginin çok yoğun olduğunu belirten Erdoğan Özel şöyle konuştu:
“Burada dışarıdan gelen misafirlerimize eşsiz Van Gölü balığını tattırmak istedik. Amacımız Van Gölü balığını ilk önce biz Vanlılara ve Bitlislilere tanıttırmak daha sonra ülkemizdeki diğer insanlara tattırmak. Sadece burada yaşayan bu endemik balık türünden yeterince faydalanmıyoruz. Özellikle Vanlılar ve Bitlisliler olarak yeterince bu balıktan faydalanmıyoruz. Yeteri kadar tüketmediğimiz gibi ekonomik olarak da çok faydalanamıyoruz. Van balığı aynı zamanda ülkemizin önemli bir değeridir. Festivallelerle beraber balık tüketiminin artacağına inanıyorum. Balığımız ülke çapında daha çok tanınacak. Van Gölü etrafında 14 bin insanımız balık sayesinde geçimini sağlıyor. Bu sayı neden 50 bin, 100 bin olmasın. Van Gölü’nün tarihi ve doğal güzelliklerini değerlendiriğimiz zaman aslında çok zengin bir bölgede yaşadığımızı görürüz. Diyoruz ki ‘Van Gölü balığını yiyin, sağlıklı olun; Van Gölü balığı yiyin, zenginleşin’. Katılım gerçekten çok yoğun; bir kişiye 3 balık ikram ediyorduk. Sonra bu sayıyı 2’ye indirdik, en son 1 balık veriyoruz. Şu an 1 balık ikram ediyoruz ve diyoruz ki sadece tadına bakın. Çünkü ikramlarımız yetmeyecek. İlginin bu kadar yoğun olacağını beklemiyorduk. Bundan önce 3 festival yaptık. 4’üncü festivalde ilginin bu kadar çok olması bizi şaşırttı.”

PROGRAM

Van Gölü Balığı Festivali programı henüz açıklanmadı. Açıklandığında FestTR’den ve sosyal medya hesaplarımızdan güncel programa ulaşabilirsiniz.

Festival Resmi Sitesi
Fuar ve Kongre Merkezi Tuşba Van
Van Uçak Bileti Ara Van Otel Ara

Organizatör

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Gevaş Belediyesi Tuşba Belediyesi Van Gölü Aktivistleri Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?