Yükleniyor Festivaller

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali

24 Nisan @ 14:00 - 29 Nisan @ 22:00 Ankara
96216
DD
gün
HH
saat
MM
dakika
SS
saniye

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali her yıl 23 Nisan haftasında gerçekleşiyor.


AÇIKLAMA

Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”na tiyatro sanatı ile katkıda bulunmak, Türk Tiyatrosu’nun dünya çocukları yoluyla yurt dışına açılımını sağlamak, tanıtmak ve yurt dışında bu daldaki gelişmeleri takip ederek kültürler arası gelişim ve değişime hizmet etmek amacıyla Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü 2005 yılından beri her yıl 24–29 Nisan tarihleri arasında Ankara’da “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali”ni düzenlemektedir.

Festival adını ve konseptini büyük önder Atatürk’ün çocuklara yönelik şu cümlelerinden almıştır:

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler”
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız.
Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz.
Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek,
Ona göre çalışınız.
Sizlerden çok şeyler bekliyoruz!
M. Kemal ATATÜRK

Bu sene 10. su yapılacak olan “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali’nde bu güne kadar 29 yabancı ülkeden farklı 125 oyunla 366 temsil verilmiş olup, toplamda 132,299 sayısına ulaşılmıştır.

Festivalde; kukla, gölge oyunu, kara tiyatro, dans tiyatrosu, opera, bale ve sokak tiyatrosu gibi farklı tekniklerin kullanıldığı çocuk oyunları, atölye çalışmaları, seminer ve söyleşi gibi etkinlikler yer almaktadır.

Alanında dünyadaki saygın festivallerin arasında yerini şimdiden alan “Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali; 9.yılında, 25.000’i hedefleyen seyirci sayısı ile dünyanın farklı kıtalarından kendi medeniyetlerini tiyatro sanatı yoluyla ülkemize taşıyan ve birbiriyle paylaşan İtalya, Hollanda, ABD, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Macaristan, Brezilya, İsrail, Singapur, Polonya, Endonezya, Sırbistan’dan tiyatro topluluklarının sergileyeceği oyunlarla, atölye çalışmaları ve seminerlerle yeniden çocuklarla bir arada bulunmanın sevincini ve gururunu taşıyor.

PROGRAM

“Küçük Hanımlar Küçük Beyler” Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali programı henüz açıklanmadı. Açıklandığında FestTR’den ve sosyal medya hesaplarımızdan güncel programa ulaşabilirsiniz.

Resmi Site
Ankara
Bu etkinlik 229 kez görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?