Yükleniyor Festivaller
  • Bu festival geçti.

Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali

12 Eylül @ 17:00 - 15 Eylül @ 23:30 Kırklareli Ücretsiz

Kırklareli Belediyesi tarafından düzenlenen 29. Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali Eylül ayında gerçekleştirilecek.

PROGRAM

Festivalin programı için tıklayın.

Festival Resmi Sitesi

Kakava Şenliği Nedir?

Kakava şenliği en anlaşılır tanımıyla Hıdırellez kutlamalarının Roman kültüründeki yansıması olarak açıklanabilir. Baharın gelişinin kutlandığı Kakava Şenlikleri’nin kökeni Mısır ve Ön Asya’dan gelmektedir. Edirne ve Kırklareli ile Türkiye’nin bazı batı şehirlerde bugün bile Kakava sevinçle kutlanmaktadır. Ateş üstünden atlama, su kenarlarında piknik yapma, müzik, dans bugün gerçekleştirilen eğlencelerdir. Kırklarelinde bu festivaller Şeytan Deresi’nden geçilerek yapılır.


Festival, 12 Eylül Çarşamba günü saat 17.30’da Özgürlük Parkı Önünden hareket edecek kortej ile başlayacak. Kortej yürüyüşü Karaumur Caddesi, Mustafa Kemal Bulvarı, Fevzi Çakmak Bulvarı, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı, İstasyon Caddesi ve devamında festival alanında son bulacak. 18.30’da, Festival Alanı’nda Kakava ateşinin yakılması ile açılışı yapılan festival, çeşitli atölye etkilikleri ile devam edecek.

Geleneksel ışkırlak ödülü bu yıl Demet Akbağ’a verilecek

Karagöz’ün başlığı olarak bilinen ve festivalde gelenek haline gelen her yıl değerli bir sanatçıya verilen “Işkırlak”ın bu yıl ki sahibi ise tiyatroya yıllarını veren Demet Akbağ olacak. 2016 yılında Ali Poyrazoğlu’na, 2017 yılında Zihni Göktay’a verilen “Işkırlak”ı bu yıl Demet Akbağ alacak.

Festivalin ilk gününde İstasyon Caddesi ve Yayla Mahallesi’nde çeşitli konserler düzenlenecek. İstasyon Caddesi’nde saat 20: 30’da Dilek Pehlivan, 22: 00’de ise Mehmet Erdem sahne alacak. Yayla Mahallesi’nde ise “Sarı Saçlım Mavi Gözlüm” şarkısı en iyi seslendiren sanatçılardan biri Faruk Demir 21:30’da sahnede olacak.

Festivalin ikinci günü İstasyon Caddesi ve Festival alanında düzenlenecek etkinlikler ile devam edecek.

İkinci günün akşamında ise İstasyon Caddesi Sabahattin Ali Sokağı’nda 20.30’da Ömür Gedik, Festival alanında saat 22: 00’de Kibariye sahneye çıkacak.

Festivalin 3.günü Türk Pop müziğinin sevilen sanatçılarından Funda Arar sahne alacak. Arar, saat 22.00’de festival alanında Kırklarelili vatandaşlara sevilen şarkılarını seslendirecek.

4 günlük festivalin son günü ise efsane grup M.F.Ö sahnede yerini alacak. M.F.Ö saat 22.00’de festival alanında sevilen şarkılarını Kırklarelililer ile birlikte söyleyecek.

Sanatçılar festivale geliyor

28. Kırklareli Karagöz Kültür Sanat ve Kakava Festivali’ne katılacak bazı isimler katılacak. Müjde Ar, Bedri Baykam, Ercan Karakaş, Murat Karayalçın, Seyit Torun, Oğuz Oyan, Mehmet Esen, Necmi Yapıcı, Rasim Öztekin, Ayhan Taş, Cengiz Küçükayvaz, Ceyhun Fersoy, Yaşar Seyman, Şafak Pavey, Zeynep Damla Gürel ve İlber Ortaylı’nın katılması bekleniliyor.


Kırklareli
Kırklareli Uçak Bileti Ara Kırklareli Otel Ara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?

Create an Account!


Username
Want to Login?

Forgot Password?